četvrtak, 1. prosinca 2011.

KEMIJSKI SASTAV MEDA

Glavni sastojci meda su ugljikohidrati.
Oni čine 95-99% suhe tvari ovisno o vrsti. Osim ugljikohidrata u medu nalazimo vodu, bjelančevine, vitamine, enzime te razne minerale, odnosno mineralne tvari.


Šećeri koji se nalaze u medu
Primjenom različitih znanstvenih metoda utvrđeno je da su šećeri u medu sastavljeni od :
 - monosaharida - fruktoza ili levuloza (monosaharid je koji je vrlo sladak i dobro topljiv u vodi),
te glukoza koja  je najrasprostranjeniji monosaharid u prirodi.
 - disaharida  - maltoza, turanoza, izomaltoza, saharoza, maltuloza, izomaltuloza, nigeroza, trehaloza, glutiloza, lami-narbioza, entibioza.
 - oligosaharida - Erloza, panoza, maltotrioza, kestoza, izomaltobioza, melecitoza, izopanoza.

Voda u medu
Nakon ugljikohidrata, voda je drugi značajan sastojak meda.
Omjer vode u medu ovisi od vrste meda i iznosi od 15 - 20%. Količina vode nazočne u medu utječe na njegovu viskoznost, težinu i kristaliziranje.
Tako se med u kojem je nazočna veća količina vode kasnije kristalizira.
Količina vode u medu nije stalna zbog njegove hidroskopnosti.

Kiseline u medu
Med pčele medarice sastavljen je i od niza organskih kiselina, mravlja kiselina prisutna je sa 10% količine u medu iako se nekad smatralo da je ima više i da je jedna od glavnih prisutih kiselina. Osim mravlje kiseline,med sadrži oksalnu, jantarnu, limunsku, vinsku, mliječnu, glukonsku, piroglutaminsku, maleinsku, valerijansku i benzojevu kiselinu.

Bjelančevine
Bjelančevine u medu sastavljene su od albumina, globulin i pepotona koji zajedno čine polovinu koloidnih tvari u medu. Proteini većim dijelom prelaze u med iz pčelinjih žlijezda slinovnica kada prerađuju nektar i medljiku, u pčelinjem mednom želucu.

Vitamini
Vitamini su sastavni dio meda, ali njih nalazimo u vrlo malim količinama, nedovoljnim za potrebe ljudskog organizma. Tako u medu nalazimo vitamin C, B kompleks, niacin, pantotensku kiselinu, biotin i folnu kiselinu. Količina vitamina u medu prije svega ovisi iz kojeg cvijeća pčele prikupljaju nektar, prisutnosti peludi, stanju i zrelosti meda te o njegovu načinu čuvanja.

Mineralne tvari
Med sadrži: silicij, aluminij, željezo, kalcij, magnezij, natrij, kalij, mangan, bakar, krom, nikal, cink, kobalt, antimon, olovo, fosfor. Količine mineralnih tvari ovise o vrsti meda i podrijetlu.

Nema komentara:

Objavi komentar